House-sitting: Netradiční možnost dlouhodobého cestování

Hanča  Cestování  06. 02. 2020

Máš ráda zvířátka či sama máš domácího mazlíčka? Plánuješ vycestovat na déle do zahraničí – nomádit, pracovat, objevovat? Pak možná pro tebe je ideální si vyzkoušet tzv. house-sitting. V článku ti Martina prozradí, o co se vlastně jedná a jaké má ona sama zkušenosti s tímto “stylem cestování”.

Co je to house-sitting?

Představ si následující situaci: Majitelé vlastní dům, zahradu, statek, byt… Odjíždí na dovolenou (kamkoliv pryč) a potřebují, aby se jim o dům, zahradu, atd. někdo postaral. Často mají i nějaké ty mazlíčky, o které je potřeba se postarat. Co teď?

Tito majitelé mohou nemovitost i se zvířectvem nabídnout house-sitterovi — tobě. Na oplátku můžeš bezplatně v daném domě bydlet a využívat veškeré jeho vybavení a služby. Samozřejmě se musíš postarat o dům i ty mazlíčky, o tom ta výměna je.

Můžeš mít štěstí a narazit tak na nabídku hlídání pouze domu bez mazlíčků nebo naopak ti majitelé zanechají celou farmu se všemi zvířaty (od slepic až po koně).

Požadavky na house-sittery jsou proto různé — jedna osoba, pár, pracující z domu, zkušenosti s určitým plemenem nebo zvířetem atd. Tyto požadavky jsou předem známé a na pohovorech (po Skypu) si je předem vyjasníš.

Co tomu říkáš? Máš jedinečnou možnost bydlet v zahraničí zadarmo, něco nového se naučit, mít zázemí pro tvé nomádění a poznat nové lidi (nejčastěji sousedy).

 

 

Poznámka od Nomádek na cestách: Když budeš pečlivě hledat, můžeš mít štěstí na bydlení v luxusní vile s bazénem. I to se třeba povedlo Matoušovi Vinšovi, autorovi bestselleru TravelBible. Tuším, že to bylo v Kostarice. Mimochodem, jeho bibli nomádů doporučuje 10 z 10 nomádek.

Jak se stát house-sitterkou

Jednoduše. Zaregistruješ se na speciálních portálech k tomu určených, zaplatíš roční poplatek, vyplníš profil a už můžeš vybírat z nabídky.

Hledat se dá například na těchto portálech:

Na profilu uveď co nejvíce informací o tobě, hlavně o tvých zkušenostech se zvířaty, proč a jak dlouho v dané zemi chceš být, jaký je tvůj denní program a nahraj fotky (ideálně tvé se zvířaty nebo z přírody raději než z oslavy narozenin).

Pokud máš více profilů na různých portálech (např. dobrovolnické jako workaway nebo heplx) a na některém z nich i reference, přilož na ně odkaz. Čím víc zdrojů, tím důvěryhodněji budeš působit.

Někdy je také možné najít house-sitting nabídky ve Facebookových skupinách. Zkus vyhledat „město, kam se chystáš + House sitting“ a možná ti to vyhodí speciální skupinu, kde lokálové poptávají house-sittery. Případně hledej na komunitních FB skupinách.

 

Tip od Marti: Pokud se hodláš house-sittingu věnovat dlouhodoběji, setkala jsem se i s lidmi, kteří si založili speciální facebookový profil, kde nabízí své hlídací služby a odkaz aktivně sdílejí do skupin dané lokality.

Moje osobní zkušenosti s house-sittingem

Můj první house-sitting jsem našla na Novém Zélandu přes Kiwi House Sitters a trval měsíc a půl. Po kontaktování majitelky jsme si domluvily schůzku, kde jsme se osobně seznámily, řekly jsme si, co od sebe očekáváme a po několika dnech mi hlídání potvrdila.

house-sitting s kočičkou

Foto: Martina Kupková

Na starost jsme měli kočku, kterou jsme denně krmili, občas vyčesali, večer zamkli doma, pomazlili a ráno vypustili ven. Jak to tak u koček bývá, žila si svůj život a my mohli v klidu chodit do práce nebo jet na celodenní výlet.

Všechno probíhalo skvěle až do doby, než nám majitelka po několika dnech, co se vrátila, napsala e-mail se stížností na několik drobných věcí, ale hlavně o údajně rozbitém sporáku, který chtěla uhradit. S čistým svědomím jsem si jistá, že sporák rozbitý nebyl, a tak jsem ho chtěla vidět. Na což mi odpověděla, že už se ho zbavila a pořídila nový, který chce uhradit.

Následovala velmi nepříjemná schůzka s majitelkou a o několik měsíců mě kontaktovali z Kiwi House Sitters o stížnosti, kterou majitelka podala. Kromě rozbitého sporáku si vymyslela, že má v koupelně plíseň a dokonce to, že kočka byla krmena jiným krmením a má zdravotní problémy! Samozřejmě jsem odeslala své vyjádření, že nic z uvedeného není pravda a od té doby se mi už nikdo neozval.

Hned po prvním house-sittingu jsem se přestěhovala do nového domu (opět přes Kiwi House Sitters), kde jsem 3 týdny měla na starost kočku a malinkého psíka. „Pohovor“ probíhal stejně jako předchozí, tedy schůzka s majitelkou, provedení po domě a seznámení s jejími miláčky. Kočka opět nevyžadovala zvláštní péči, za to psa už bylo potřeba 2x denně venčit (ráno před odjezdem do práce a večer po práci). Ale vzhledem k tomu, že psíkovi bylo už úctyhodných 15 let, tak nemohl chodit na dlouhé procházky. Taky špatně viděl, neslyšel a vůbec neposlouchal, takže kolikrát to vyžadovalo hodně trpělivosti.

 

house-sitting

Bydlení na Zélandu zadarmo? S house-sittingem nic nereálného. Foto: Martina Kupková

 

Tentokrát žádný problém s majitelkou nenastal a nabídla mi další hlídání při její další dovolené, na kterou odlítala o několik týdnů později. House-sitting jsem si tedy po pár týdnech zopakovala.

Po přestěhování do Austrálie jsem si založila účet na Aussie House Sitters, ale náhodou jsem narazila na nabídku ve FB skupině. V době, kdy jsem majitele kontaktovala, jsem byla ještě v jiném městě. S majiteli jsme si proto zatelefonovali a o týden později, kdy jsem dorazila na místo, tak se i sešla.

Tentokrát v domě nejsou žádná zvířátka, ale denně zalévám zahradu a hlavně se starám o vedlejší studio, které se pronajímá přes Airbnb. V době check-in a check-out je potřeba být tedy doma a studio uklidit a připravit pro další hosty. Všechny ostatní dny je možné cestovat, nebo chodit do práce.

Moje tipy do začátku

  • Domluv si příjezd do domu den před majitelovým odjezdem a popros ho, aby ti vše ukázal — jak probíhá krmení, kde najít zásoby, kde jsou hlavní jističe, uzávěr vody, kam se vynáší odpad atd.
  • Klidně si sepiš seznam, jak často a co vše musíš během jeho nepřítomnosti dělat.
  • Požádej o kontakty, koho můžeš v případě závažného problému kontaktovat — veterinář, soused, instalatér atd.
  • Po mých zkušenostech bych určitě všem doporučila nafotit si byt, který přebíráš. Zjistit, zda v domě není něco nefunkční/rozbité.
  • Při jakýchkoliv nenadálých událostech majitele kontaktovat a informovat ho, jak hlídání probíhá. Pokud ještě nemáš, tak si také zajisti pojištění odpovědnosti za škodu. Stát se může opravdu cokoliv.

Šla bych znovu do house-sittingu?

Ačkoliv se zdá být house-sitting jako bydlení ZADARMO, tak úplně ZADARMO není. Je potřeba si uvědomit, že s hlídáním domu nebo domácích mazlíčků se pojí velká zodpovědnost a musíš být připraven na všechno.

Na druhou stranu ubytování pro většinu z nás znamená nejvyšší výdaj během cestování a obzvlášť když cestuješ sama, tak není nad to mít čtyřnohého společníka. A za to to stojí. Sama určitě ještě house-sittovat budu. Hodně štěstí při výběru tvých majitelů.

—————

Za tým Nomádek na cestách děkujeme Martině Kupkové za pěkný článek o zkušenostech s netradičním stylem cestování — s house-sittingem. A kdo je vůbec Marťa? Takto se nám představila:

 

Martina Kupková“Po dvou letních výjezdech do USA v rámci programu Work and Travel jsem se rozhodla, že nedokončím vysokou školu, po 4 letech dala výpověď v práci a odjela na Working holiday do Kanady. Po roce v Kanadě jsem strávila 15 měsíců na Novém Zélandu a nyní jsem na Work and holiday v Austrálii. Mezi jednotlivými WH si dávám pauzu a cestuji po Asii a jezdím na návštěvu do Čech. Pár zápisků z mých cest si můžeš přečíst na osobním blogu.”

 

 

 

A co dál?

Pokud tě house-sitting zaujal, chystáme další články a rozhovory s nomádkami-house-sitterkami. Brzy bude článek od rodiny, která jezdí takto celá house-sittovat. Zůstaň s námi v kontaktu. Dej nám o sobě vědět a my ti tu a tam zašleme informačně nabitý newsletter.

Mohlo by se ti líbit

KomenářePodcast

pusť si do ucha náš poslední díl

Nenech si ujít naše tipy