Nomádský seriál: Co se skrývá za pojmem digitální nomádství? – 1. díl

Hanča  Digitální nomádství  09. 02. 2020

Podnikání z pláže! Dívka v plavkách zvedá sklínku s piňa coládou a přitom pohlédne k moři. V duchu už surfuje na vlnách. Ale v jejím TO-DO listu svítí ještě několik úkolů pro dnešek. Snad už brzy zaklapne macbook a bude si moci dopřát pár temp ve vlnách, jež omývají pobřeží Koh Lanty. Není to digitální nomádství splněný sen každého z nás? Anebo je to zcela jinak?

Je i není! Příběh pracující české dívka v Thajsku není ničím neobvyklým v 21. století. Ale rozhodně by neseděla na pláži s notebookem. Písek ani sluníčko nejsou zrovna kamarádi při práci. Spíše bys dívku potkala v jedné ze sdílených kanceláři alias coworkingů, kde sedí takových digitálních nomádů desítky. A nejenom z České republiky.

Zajímá tě:

 • Co se skrývá za pojmem digitální nomádství? A proč bys měla být jednou z nich?
 • Jaké práce můžeš jako digitální nomádka vykonávat?
 • Jak nepropadnout tajům cizí země a věnovat se i práci?
 • Které nástroje ti usnadňí práci na dálku?
 • Do jakých destinací se vydat, pokud uvažuješ o nomádění?
 • Kde vůbec začít, abys mohla pracovat na dálku?

Na tyto a další otázky bude postupně odpovídat nomádský seriál na pokračování. V tomto článku začneme u toho nejzákladnějšího – vysvětlíme některá slova, která se budou v seriálu objevovat.

 

Co je to digitální nomádství?

Oč lehčí otázka, o to těžší je odpovědět. Neexistuje totiž jedna daná definice. Z podstaty věci se jedná o spojení dvou slov: DIGITÁLNÍ a NOMÁDSTVÍ. Začnu od konce. Nomádi jsou odpradávna lidé, kteří kočují, mění své místo dle jejich libovůle. Digitální jsou pak technologie. Digitální nomádství je životní styl, kdy daný nomád může (ale nemusí) cestovat po světě a při tom pracuje. Jeho práci mu umožňují právě ony digitální technologie, nejčastěji tedy notebook a připojení k internetu.

Ovšem do kolonky práce v životopisu si nebudeš psát “digitální nomádka”. Taková práce neexistuje. Nomádi jsou povětšinou freelanceři (OSVČ, podnikatelé, volnonožci), ale mohou to být i majitelé firem či pro někoho překvapivě taky zaměstnanci.

 

Tip od Nomádek na cestách: Abys mohla zůstat zaměstnaná a přitom cestovat, chce to pečlivě hledat zaměstnavatele, který ti umožní si brát HO = home office. Nebo si s ním sepíšeš vzájemné podmínky spolupráce na dálku, kde zahrneš: jak s ním budeš komunikovat, v které časy jsi k zastižení, jaké nástroje k práci využíváš, apod. Přesně takto to udělal Slovák Marek Fojtlina. Svému šéfovi předložil podrobný dokument, ten mu jej odsouhlasil a milý Marek odjel pracovat na dálku do Thajska. Onen dokument je zveřejněný v knížce Travel Bible. Můžeš se jím inspirovat!

 

Dalším reálným příkladem nomáda-zaměstnance je manžel Alči Bartošové, kterou jsme zpovídali v 1. díle seriálu PŘED a PO dětech. V zaměstnaneckém poměru byla i nyní již nomádka Janča Dyškantová. Přečti si rozhovor s ní.

Když to shrnu, digitální nomád je osoba, jehož práce mu umožňuje být nezávislým na místě, odkud tuto práci vykonává. Podstatu digitálního nomádství tak mnohem lépe vysvětluje jeho anglický ekvivalent location independent.

Ale pozor: Legislativa pojem “digitální nomádství” nezná, takže ačkoliv v cizině pracuješ, pak stále jen na časově omezená turistická víza. Třeba v takovém Thajsku bys teoreticky na černo pracovat neměla, takže jsi tam vlastně “jen” turistka s počítačem.

 

Má digitální nomádství i stinné stránky?

Jak už to bývá, nic není pouze růžové, samozřejmě i digitální nomádství má svou odvrácenou stránku věci. Není to jen vysedávání v kavárnách v přímořských státech a poznávání nových krajů. Než vyrazíš do světa, mysli i na tyto situace:

 • Můžeš se cítit osamělá (sama na cestách). Právě proto vznikla komunita Nomádky na cestách, kde se bez obav svěřuj se všemi pocity.
 • Někdy bývá těžké najít podobně smýšlejícího partnera. Na toto téma chystáme rozhovory v nomádském podcastu. Jak to mají jiné digitální nomádky? Cestují samy, nebo v páru? A kde hledat partnera nomáda?
 • Prokrastinace je nebezpečná pro každou práci. Ale na cestách je často ještě těžší odolat všem lákadlům v okolí a soustředit se na úkoly.
 • Nemáš své zázemí. Stěhuješ se z místa na místo. Málokterý nomád má v ČR vlastní byt. A držet si dlouhodobě podnájem se ekonomicky nevyplatí.
 • Hůře se navazují dlouhodobá přátelství. Najít nového kamaráda či kamarádku na cestách nebývá problém, pokud tedy chceš. Ale vidíš se s nimi chvíli, a pak zase jedete každý dál svou cestou. Nenomádští kamarádi v ČR na tebe taky nemusí pořád čekat.

 

digitální nomádství

Osamělost na cestách není někdy na škodu. Foto: Nikola Dóžová

 

Ale neboj se, každý problém má své řešení. Stačí jen umět hledat způsoby. Často pomůže nomádit v páru, anebo si najít nomádskou kamarádku. To můžeš v naší FB skupince.

 

Slovníček pojmů

Remote work = práce na dálku. Prostě cokoliv, co můžeš pro své klienty vykonávat vzdáleně.

Coworking = sdílená kancelář. V některých zemích včetně České republiky najdeš místa, kde za poplatek můžeš chodit pracovat (jednou měsíčně až klidně celý měsíc). Obvykle tu pracuje více podobných jedinců, jako jsi ty. Je to také skvělé místo na navazování kamarádství na cestách. Mohou se tu rovněž pořádat různé přednášky a školení pro platící členy.

Coliving = sdílené bydlení. U nás jde poměrně o novinku. Jedno z možných řešení bydlení, pokud nemáš své zázemí. Několik lidí (ne nutně pouze nomádů) sdílí společné bydlení (od bytu po několik domů vzájemně propojených). Mohou společně vařit, pracovat, diskutovat, apod. Osazenstvo colivingu se často proměňuje na základě cest spolubydlících. Anebo cestují společně. Výhodou je dělba nákladů na bydlení v ČR.

Nomádské destinace – tj. země, kam rádi jezdí digitální nomádi z celého světa. Obvykle se jedná o země s dobře dostupným (a levným) internetem, teplejším podnebím a přístupem k moři. O jaké destinace zejména jde, si povíme v nějakém dalším nomádském seriálu.

Tak s námi zůstaň v kontaktu, ať ti neuteče další díl. A pokud tě něco zajímá, neboj se svou otázku položit dole v komentářích.

Mohlo by se ti líbit

KomenářePodcast

pusť si do ucha náš poslední díl

Nenech si ujít naše tipy