Nomádění v Londýně: Je opravdu tak drahé?

Když se řekne Londýn, většina lidí jedním dechem dodává: “Strašně drahé město”. Já jsem na volné noze už rok, živí mě psaní a online marketing. V dnešním článku vám ukážu, že nomádit v Londýně nemusí být tak nedosažitelné, jak se zdá.

Na úvod bych chtěla zmínit, že jsem tak trochu výjimka mezi tradičními nomády – Londýn nebyl má volba, přestěhovala jsem se sem za manželem (Čechem), který tu pracuje. Dala jsem výpověď v reklamní agentuře, ve které jsem pracovala a přešla na volnou nohu. Od té doby pracuju pro české klienty, můj stůl však není v Brně ale v Londýně.

Měla jsem proto mnohem snazší začátek a nemusela například řešit, jestli budeme mít na nájem. Vím, že to spousta lidí má mnohem těžší, ale to zdaleka neznamená, že si sen o Londýně nemůžete splnit!

Největší bariéra: Vysoký nájem

Nemůžu popřít, že Londýn patří v ceně bydlení mezi nejdražší města světa a pokud se rozhodnete odsud nomádit, určitě na to buďte připravení. Průměrnému Britovi nájem běžně “zhltne” třetinu platu. V případě digitálních nomádů se však bavíme o dočasném bydlení, kterým může být například cenově výhodné Airbnb nebo spolubydlení.  

Jako nomádi také nejste odkázáni na bydlení blízko centra města (nebo dojíždění) a ceny ve vzdálenějších čtvrtích jsou o poznání příjemnější. Neuškodí předem si pozjišťovat, do čeho jdete a kolik nájmy v Londýně stojí – skvělé jsou v tomto Facebookové skupiny (například Češi a Slováci v Londýně), kde lidé často i přímo nabízí pokoje k pronájmu.

 

  • Nedávno jsem viděla nabídku hezkého samostatného pokoje za 600 liber měsíčně (včetně energií): na české peníze je to 17 tisíc. Počítejte, že samostatný pokoj v Londýně stojí minimálně tolik.
  • Za noc levného ubytování přes Airbnb v Londýně zaplatíte kolem 25-30 liber (samostatný pokoj). Ceny doporučuju prověřit vzhledem k sezóně (například kolem Vánoc to bude mnohem víc).  

 

Spousta Londýňanů se dnes stěhuje dále od centra – do městských částí jako Croydon, Hampdstead nebo Wandsworth (kde bydlíme my). Wandsworth je například pouhé 2 zastávky městským vlakem od Waterloo nebo Victoria Station v centru, je to bezpečná a hezká čtvrť a nájem tady není tak vysoký.

V Londýně se náklady liší od zóny, ve které bydlíte – zóny 2 a 3 jsou dále od centra, ale mnohem levnější. Dobrým měřítkem nákladů je výše tzv. council tax (daně, která je pro každou městskou část jiná a platíte ji extra). Přehled zón najdete například tady.

 

Nomádky na cestách, pokoj v Londýně

Největší položkou rozpočtu nomáda v Londýně je nájem

Ubytování v Londýně, nomádky na cestách

Bydlení mimo centrum vám ale ušetří spoustu peněz

Cena hot desku v coworkingu

V Londýně najdete neuvěřitelné množství různých coworkingů. Existuje dokonce služba, která vám vyhledává nejlepší možnosti (jmenuje se Hubble HQ a doporučuji ji použít, když si budete chtít udělat představu o cenách). Prohlídka prostor je vždy zdarma a coworkingy někdy nabízí i první den zdarma na zkoušku. V nabídce najdete levné “punkové” coworkingy (často v rozvíjejících se částech Londýna, jeden takový jsem navštívila a byl umístěn doslova ve sklepě), velké řetězce, které mají více poboček (například Impact Hub nebo luxusnější a dražší Uncommon). 

Nejlevnější cena je vždy za tzv. hot desk, tedy místo ve sdíleném coworkingovém prostoru, přičemž nemáte vlastní stůl – musíte si vždy uchytit místo podle toho, co je volné. Na konci roku 2019 se průměrné ceny hot desků v Londýně pohybovali zhruba od 170 (Euston) do 250 liber (Central London) měsíčně. 

Při výběru coworkingu doporučuju určitě jít na první prohlídku a ptát se na vše, co bude při vaší práci důležité: například jestli má coworking dobré WiFi připojení a jestli se připlácí za kafe. Zažila jsem totiž například prohlídku coworkingu, který byl ve skutečnosti jen podzemní součástí kavárny (s tím rozdílem, že byste jim platili extra peníze za “hot desk”). 

Nebylo tam žádné vybavení, stoly byly vedle dětského koutku a kafe jste si museli koupit v kavárně (samozřejmě mnohem dražší než bývá v coworkingu běžné).

 

Coworking v Londýně

Coworking v Londýně

Jeden z dražších: Coworking Uncommon v Londýně

Alternativa: Pracujte z kavárny!

Výbornou alternativou zejména, pokud plánujete v Londýně být jen pár měsíců, jsou kavárny. Malé kavárny mívají často na přízemí zákaz používání notebooků, ale v suterénu vás nechají nerušeně pracovat. Pozor, nelíbí se jim to o víkendech, kdy se prostě nosit notebook do kavárny nesluší! 

Sázkou na jistotu jsou velké řetězce jako Starbucks, Pret A Manger, Nero a Costa. Globální politika Starbucksu je, že vás z kavárny nevyhodí ani pokud už nemáte kafe: využijte toho! O velkém hrnku cappuccina tady můžete v klidu sedět a pracovat několik hodin! 

Já jsem si zvykla nosit do kaváren vlastní hrníček, protože Nero ani Pret A Manger nabízí pouze jednorázové kelímky, což mi přijde neekologické. Když si do Preta přinesete vlastní hrnek, dostanete dokonce slevu a kafe vás vyjde na směšných 50 pencí! 

 

Host café v Londýně

Má oblíbená kavárna: Host Café. Nachází se v nádherném kostele a můžete tu v klidu pracovat

 

TIP: Když v Londýně potřebuju ušetřit náklady, pracuju většinu týdne z domu a jednou týdně z kavárny.

 

Jste v Londýně delší dobu? Zapište se do knihovny

Plánujete-li v Londýně zůstat delší dobu, určitě využijte možnost zdarma se přihlásit do národní knihovny. Stačí vám jakýkoliv doklad o tom, že jste rezidentem (například nájemní smlouva nebo účet za energie). Budete pak moci zdarma pracovat ze všech studoven knihovny

Do knihovny chodí spousta studentů a profesorů a je to tak ideální místo i pro potkávání se se zajímavými lidmi. Když jsem v knihovně pracovala naposled, vedle mě seděl spisovatel, který si zrovna psal poznámky o dění kolem něj. Kdoví, možná jsem v jeho knížce! 

 

Knihovna v Londýně

Pokud v Londýně bydlíte, můžete se zdarma zapsat do British Library

Eventbrite: Networking a přednášky zdarma

Digitální nomád se potřebuje neustále vzdělávat a potkávat s lidmi. Doporučuju vám proto nainstalovat si aplikaci Eventbrite, díky které si můžete hledat zajímavé přednášky a eventy v Londýně. Spousta z nich je zdarma nebo stojí tolik, co dáte v pubu za pivo!

Výhodou je, že na těchto přednáškách se podíváte například přímo do některých reklamních agentur nebo coworkingů, které byste si jinak nemohli dovolit. A navíc si uděláte spoustu kontaktů! 

 

Díky Eventbrite jsem se dostala na spoustu zajímavých přednášek a workshopů

 

Poznámka na závěr: Samozřejmě vzhledem k současné situaci se Londýn dost změnil, restaurace i kavárny jsou zavřené a eventy probíhají jen online. I tak ale doufám, že vám můj článek pomůže v době, kdy krize pomine! 

 


Článek pro vás připravila Lenka Šedivá, která v Londýně žije od března loňského roku. Živí jí psaní a kromě toho spravuje sociální sítě klientům z Česka. Píše také blog Dievča v Londýne o životě v Anglii z pohledu neturistky a o cestování. Sledovat ji můžete i na jejím Instagramu a Facebooku.

 

Lenka Šedivá v Londýně

 

Chcete se i vy zapojit a napsat pro nomádky článek? Napište nám na nomadkynacestach@gmail.com. Těšíme se.

 

Mohlo by se ti líbit

KomenářeJana Pernicová

2 týdny ago

Díky za skvělé tipy! Londýn a celá Anglie je mojí srdcovou záležitostí, ale málokdo tam nomádí (nebo aspoň o nikom nevím, protože mám pocit, že každý míří jen do Asie). Takže děkuji a jdu kouknout na instagram 🙂

Nikola Nekesa

1 dnem ago

Děkujeme! Instagram byl teď trochu mimo naše zorné pole, ale opět se mu budeme věnovat. Neboj se používat #nomadkynacestach.

Podcast

pusť si do ucha náš poslední díl

Nenech si ujít naše tipy