Povinnosti OSVČ Aneb co všechno vyběhat, než se staneš nomádkou

Hanča  Digitální nomádství  18. 02. 2020

Nejjednodušší možností, jak se stát nomádkou na volné noze a začít oficiálně podnikat, je založení živnosti. Živnost si založíš na kterémkoliv Živnostenském úřadě. Nemusí to nutně být živnostenský úřad v okolí tvého trvalého bydliště, ale prostě kterýkoli v ČR. Tím se z tebe stane tzv. Osoba samostatně výdělečné činná (zkráceně OSVČ). Jaké jsou ale povinnosti OSVČ?

Účetnictví ani legislativy se neboj

Jedním z velkých strašáků podnikání bývají všechny ty byrokratické záležitosti. Jak si zřídit živnost? A kolik mě to bude stát? Kolik budu za rok platit na daních? Co je to tzv. paušál? Musím vždy odvádět sociální a zdravotní? Jaké jsou všechny povinnosti OSVČ? Atd.

Není se čeho bát, všechno jsou to rutiny, které v pohodě zvládneš. Často i na dálku z ciziny. Abychom ti vstup na volnou nohu a do světa digitálního nomádství ještě více usnadnili, požádali jsme o pomoc Katku Hlůškovou z portálu Virtuální účetní. Katka pro tebe připravuje články o legislativních úkonech spojených s podnikáním, a to i pokud žiješ v zahraničí a jsi český OSVČ.

Tip Nomádek na cestách: Mít živnost a podnikat sama na sebe není jedinou možností, jak se stát digitální nomádkou a pracovat na dálku. V 1. díle nomádského seriálu jsme poukázali na fakt, že někteří nomádi jsou “běžnými” zaměstnanci. Ale být živnostníkem je častější volbou, a proto se jí dále věnujeme v tomto článku.

Co si připravit před založením živnosti

 

_______________

Tímto článek zdaleka nekončí, dozvíš se v něm:

  • Jaké formuláře potřebuješ k založení živnosti a kolik tě to bude stát.
  • Jak je to s placením povinných záloh pro hlavní i vedlejší činnost.
  • Kdy můžeš přejít na vedlejší činnost.
  • Jak se vede účetnictví tzv. paušálem a do jakých příjmů nebude platit žádnou daň.
  • Jak si můžeš založit živnost, i když jsi zrovna v zahraničí.

 

Avšak další obsah je prémiový, proto jej vidí pouze přihlášené členky naší komunity. Tady se přihlas a všechno si přečti.

Nemáš zaplacené členství, pak si vyber jeden z našich 3 členských balíčků.

Mohlo by se ti líbit

KomenářePodcast

pusť si do ucha náš poslední díl

Nenech si ujít naše tipy