Užitečné zdroje a odkazy v době koronaviru

Nikola Nekesa  Ze života  27. 03. 2020

Koronavirus nás všechny překvapil. Poslední dva týdny se běh našich životů výrazně proměnil. Podobnou situaci tady žádná z nás nepamatuje, je to pro nás nové. Většině z nás se v dost krátkém čase změnily plány a některé z nás musely kompletně přehodnotit svoji situaci. Já bych ti ráda ukázala možnosti, jakých lze v aktuální situaci využít, ale zároveň tě budu nabádat, abys nic nepřeháněla a našla si čas taky pro sebe. 

Koronavirus – základní informace

Osobně jsem všechny zprávy vypnula. Nechci dokola poslouchat černé scénáře, konspirační teorie, nářky, apod. Pokud ale o informace stojíš, doporučuji čerpat z ověřených zdrojů. Ministerstvo zdravotnictví zřídilo celou stránku, kde nalezneš řadu informací. To samé také iRozhlas, kde je užitečný zejména sloupeček Koronavirus – online s nejnovějšími zprávami například o změnách zákona nebo průběhu ve světě. 

Informace o koronaviru jako nemoci můžeš čerpat například z webu O koronaviru a celková čísla jsou hezky ukázaná v grafu TADY.

Pokud pro tebe není angličtina překážkou, informace ze světa získáš například ze stránky WHO a mně přijde moc hezky zpracovaný článek Coronavirus: Why You Must Act Now

Hledej lokální krizové štáby. Ty budou informovat nejenom o průběhu a nových nařízeních, ale také o možnosti pomoci. 

Podívejte se, zda existuje Facebooková skupina ve tvé lokalitě, která byla zřízena, aby informovala občany. Já osobně jsem ve dvou a obě jsou slušně moderované, žádná panika. Naopak pravidelné informace o rozvozu roušek, nařízeních, omezeních, nabídka pomoci seniorům atp. 

 

Lucka Nohynková Lucka let

Co dělat v téhle době?

Jak tento čas využiješ je čistě na tobě. Nějakým z nás práce stojí úplně, nějakým drhne a další jedou na plné obrátky. Některé z nás to teď mají o to zajímavější, že jsou zavřené školy a ke všem normálním aktivitám, přibylo domácí vzdělávání. 

Stále jsem ve fázi přednomádské

Tuhle situaci můžeš perfektně využít. Podle řady expertů se teď naše chování v digitálním světě změní. Tak uvidíme. Digiskills uvolnilo kurzy o práci z domu zdarma. Travel Bible má celý kurz o digitálním nomádství taky zdarma!

 

Přišla jsem o práci/spolupráci

Pokud spadáš do skupiny těch bez práce, tak ti v první řadě doporučím se z toho nehroutit. Máš čas a prostor přehodnotit, co a jak děláš. Můžeš hledat způsob, jak svoji činnost přizpůsobit době – není třeba už čas dělat online kurz? Nebo konečně spustit e-shop? Podívej se na Alchymii ženy, kde za pár hodin proběhne webinář Krize jako příležitost.

Volný čas využij pro šlechtění ducha a těla. Zacvič si TABATU s mamkou jedné naší členky, Darjou Šlapanskou. Aplikace Down Dog prodlužuje free členství až do prvního května. Zamiluj si jógu v desetidílném seriálu od Justwoman Golabl. Bistro Anatomy streemuje od pondělí do soboty (od 17 hodin) videa na svém Facebooku a přispět můžeš libovolnou částkou. Baby z HYC jóga studia mají společné lekce vždy od 18:00 a pak na Youtube. Adriane Louise má hezkou meditaci na Youtube (v angličtině). 

A takový můj osobní tip, jakožto tip od knihomola, nepřestávej číst. Mrkni na akci #knihovnyprotiviru

Zpomalilo se tempo tvé práce?

Potom doporučuju se podívat na možné vychytávky v rámci tvé práce. Například můžeš zkusit najít bartery výhodné pro obě strany. Snížit v rozběhnutých spolupracích cenu, pokud hrozí, že by se zastavily kvůli financím úplně. Začleň do své cenotvorby superbalíčky. Hezky je o nich napsáno na blogu Na volné noze. Hodně inspirativní je série na Mladém podnikateli. Tam najdeš opravdu pořádnou várku inspirace a rozhovorů. Mrkněte na článek (pokud jsi ho nezaznamenala ve skupině) od Davida Lörincze: Doporučení pro ekonomickou krizi. A taky doporučuji článek Jak přežít a vydělat na krizi.

Taky nezapomínej na sebe. Pokud máš více času a nutně nebalancuješ na hraně finančního přežití, prostě si dej trochu víc volna.

 

Jedu na plné obrátky

Některé z nás se teď nezastaví. Moc ti přeju, pokud tahle situace ovlivnila tvou práci a cashflow pozitivně. Pokud potřebuješ komunikovat na dálku, mrkni na tabulku všech možných komunikačních platforem. Opět ale prosím nezapomínej na sebe. Není cílem se v téhle době utavit. Podívejte se na Vhledy Kalyani, které často sdílí Darja Janíčková.

 

 

Mám děti doma

UPOZORNĚNÍ: OSOBNĚ DĚTI NEMÁM, TAKŽE POKUD TI MOJE TIPY PŘIJDOU ÚPLNĚ MIMO, NEBO JE BUDEŠ CHTÍT DOPLNIT, NAPIŠ DO KOMENTÁŘE, NEBO NA E-MAIL JSME@NOMADKYNACESTACH.CZ

Pro maminy s dětmi to teď musí být pořádná změna, pokud nejedeš v módu “domavzdělávání” pořád. Takže pokud je to pro tebe novinka, podívej se třeba na knihu Svoboda učení do každé rodiny. Je teď ve formátu ePub a MOBI zdarma. Máš starší děti a myslíš si, že doba nahrává vzdělání v digitálním světě? Podívej se na Akademii programování, kde se děti naučí základy programování, grafiky a kódování. AVČR vytvořila celý seriál Vědy na doma, kde najdeš videa a tipy na pokusy. Člověk v tísni zpřístupňuje výukové filmy a materiály.

Češtinu (1.-9. stupeň) procvičíte s dětmi třeba na Umíme česky. Další zdroj na češtinu je například Diktáty na jedničku. Matematiku můžete procvičovat na Umíme matiku (1.-9. stupeň) a například mediální výchovu (můj tip) na Fak(e)ticky. Online jazyky (neboli EasyLingo) pro změnu uvolnilo svou online platformu zdarma pro děti ZŠ a SŠ, přístup jim musí akorát autorizovat jejich škola. Jedna naše členka je spoluautorkou skupiny Easytalk Online School. Vzdělání pro děti v angličtině, němčině, češtině a matematice. Další nomádky má Školu online pro předškolní dětičky

Tady je tip na moc hezky zpracované téma Jak mluvit s dětmi o koronaviru.

Jinak ovšem doporučuji Skautské odborky všem a vůbec tak celkově si s dětmi hrát. Mrkni na web Testováno na dětech, tam je inspirace habakuk. Nebo například článek 10+1 aktivit pro děti od Rodina cestuje.

 

Rodina cestuje

Vzdělání

Pokud máš chuť a energii, našla jsem pro tebe pár tipů na online vzdělávání. Osobně doporučuji se nezbláznit, nepustit se do všeho. Ale opravdu si rozmyslet, jakým směrem se chceš dále vzdělávat. 

 

Pro odlehčení

Web plný nápadů, co dělat, najdeš pod Korona nápady. Je toho tam tolik, až jde hlava kolem. Sdílím taky mapku Lenky Šilhanové plnou míst u nás, která mají světový název. Víš o nějakém? Kreativci vytvořili svoji vlastní skupinu Kreativci v karanténě. Pokud ti celkově není jedno česká kulturní scéna, podívej se na Donio #kuturažije. Třeba najdeš někoho, koho budeš chtít trochu podpořit. Podpořit teď můžete i lokální tvůrce, prodejce a pěstitele. Je na to ideální čas. Například vznikla iniciativa Zahraň pivo a Zachraň hospodu.

A Mizubizu natáčí videa z cest pro ty, co teď cestovat nemohou.

 

Nomádky nestojí

Asi sis všimla lehkého poklesu aktivit. Ono se není co divit. V dané situaci jsem nejdřív řešila, jak si zachovat cashflow, a pak jsem zasedla k šicímu stroji. Nicméně se o naši komunitu chci starat i dál. Protože vůbec netušíme, jak se vyvine situace s cestováním mimo ČR (a že některé prognózy nejsou moc milé), napadlo mě k našemu běžnému #nomadkynacestach přidat i #nomadkypocesku. Máme to tady u nás moc hezké a rozhodně nemusíme nutně obrážet Asii, abychom byly nomádkami. Chtěla bych tě tak touto formou poprosit o následující:

  1. Sleduj náš Instagram a označuj nás (plus přidávejte výše zmíněné #).
  2. Posílej své fotografie na jsme@nomadkynacestach.cz a my je s Hančou přesdílíme.
  3. Neboj se zapojit i komentářem pod obsah příspěvku.
  4. Sdílej s námi svoje tipy, hacky, potěšení – budeme moc a moc rády.

Ještě bych chtěla vyzvat ty, které se vracely z ciziny domů, případně v cizině zůstaly, jestli by byly ochotné sepsat článek pro blog nomádek. Vaše příběhy jsem sledovala na sociálních sítích a moc ráda bych je vyslala i dál. 

 

Myslím na Tebe a posílám pozitivní energii. 

Nomádka – Nekesa

She nekesa nomádka

Mohlo by se ti líbit

KomenářePodcast

pusť si do ucha náš poslední díl

Nenech si ujít naše tipy