Menstruace na cestách – Jak si užít cestování i s tvými dny

Hanča  Ženskosti  06. 02. 2020

Jako ženy to máme v životě jiné. Nechci říkat těžší, prostě jiné. V produktivním věku, pokud zrovna nejsme těhotné (kojící), se nám obvykle měsíc co měsíc dostavuje perioda. Tak, jak jsme každá jedinečná, i naše dny bývají jedinečné. Zatímco jedna pomalu ani neví, že menstruuje, druhou může těchto pár dnů v měsíci úplně vyřadit ze života. A co teprve, když cestujeme a celý náš životní styl se točí kolem práce na dálku?! Jak si poradit, aby menstruace na cestách nebyla červenou můrou?

Tento článek vznikl ve spolupráci s řadou žen (povětšinou freelancerek-nomádek) ze skupiny Nomádky na cestách. Tímto děkuji za dodané zkušenosti i možnost je tady sdílet. Díky reálným zkušenostem je tak článek delší, a proto jsem ho připravila jako seriál na pokračování.

V tomto prvním díle se zaměříme na hygienu na cestách v době menstruace. V druhém díle se pak podíváme, zda-li a jak lze vyzrát nad křečemi, které menstruaci někdy doprovázejí.

Hygienické potřeby během cestování

Asi nikoho nepřekvapí, že pečovat o sebe doma je mnohem snazší než na cestách. Digitální nomádky navíc často vyráží na celé měsíce do zahraničí a navštěvují destinace, kde:

 • není taková dostupnost čisté vody jako v ČR,
 • na každém rohu není drogerie, kde seženeme hygienické potřeby, na které jsme zvyklé u nás

Řada holek v naší komunitě miluje outdoorové sporty, například autorka projektu Nikča “Nekesa” Dóžová se několik měsíců plavila v kajaku po Středozemním moři. Jiné holky zase žijí xyz měsíců v dodávce. Jiné chodí treky po kopcích. Toto všechno jsou případy, kdy by menstruace mohla zkomplikovat nomádění a život na cestách. Naštěstí doba i technologie pokročily a my ženy si tak “můžeme užívat” naše cesty bez obav z nějaké nehody. Navíc i s ohledem na přírodu.

Proč nahradit chemické bělené tampóny a vložky

Dnešní trh s hygienickými potřebami přišel s novinkami, které mají celou řadu benefitů pro nás ženy, ale i pro přírodu (a na té nám cestovatelkám hodně záleží). O jaké jde:

 • Zmírnění křečí – žena se neucpává něčím, co má v sobě tunu chemie. Pro tělo jistě není přirozené se zašpuntovat tampónem, anebo sedět citlivými místy na chemicky bělené vložce. Proto u klasických hygienických potřeb může tělo dávat varovné signály v podobě bolestí.
 • Odstranění zápachu – s kalíškem, menstruační houbou i kalhotkami, o kterých bude dál řeč, už se nemusíme bát zápachu. Jde povětšinou o prodyšné materiálu bez plastů.
 • Zvýšení sebevědomí – ne jedna nomádka mi potvrdila, že díky novým pomůckám se nestydí před partnerem (konec je čouhajícím šňůrkám od tampónů, viditelným vložkám v kalhotkách). Navíc s kalíškem i houbou lze provozovat sex, alespoň ten orální, jak mi potvrdila Zuzka a Linda.
 • Snazší cestování – už není potřeba plánovat cesty tak, abychom při našich dnech byly pořád v dosahu záchoda, nebo rovnou doma. Nemusíme se ani bát jít koupat do moře. Kalíšek působí rovněž jako ochranný špunt zvenčí před bakteriemi.
 • Snížení odpadu – už tak je naše planeta zavalena plasty a vším (ne)možným. Proč toto množství navyšovat ještě nerecyklovatelnými vložkami a tampóny, když kalíšek lze využívat opakovaně a je jen jeden?
 • Finanční úspora – například již zmiňovaný kalíšek lze sehnat za pár stovek a má životnost až 15 let. Menstruační kalhotky zase vydrží dva roky (cca 50 cyklů praní).

 

Cvičení pro zvídavé:

 1. Schválně si sama propočítej, kolik utratíš za vložky/tampóny měsíčně. Následně to přepočítej na celé plodné období, řekněme tak do 50 let. Já mám menstruaci hodně silnou, takže toho spotřebuji za měsíc hodně. Rychlý propočet na kalkulačce mi hlásí necelých 60 000 Kč. Za tuto částku jsem byla měsíc na Novém Zélandu se vším všudy. Strašné!
 2. Teď si představ, jak je ta hromádka tampónu/vložek veliká, kdybys ji za jeden měsíc naskládala na sebe. A to nemluvím o “použitém stavu”. Opět si to vynásob 12, a pak ještě cca 40 (počet plodných let). To je hromádka jedné ženy. Teď si představ všechny ženy v ČR, v Evropě, na světe… Někde jsem našla, že se jedná až o 150 kg odpadu na jednu ženu…

 

Dopočítáno? Nikomu tu samozřejmě nic nevnucujeme, pouze ukazujeme alternativy a fakta. Ne každému sedí například kalíšek, avšak řada žen ani netuší, že jsou i jiné možnosti. Pojďme se tedy podívat na ty další alternativy. S nimi je menstruace na cestách (ale i doma) více “v bezpečí”, rozuměj pohodlnější.

Ekologičtější a šetrnější náhrady hygienických pomůcek (nejenom na cesty)

 1. Látkové vložky
 2. Menstruační kalíšek
 3. Menstruační houba
 4. Menstruační kalhotky

1) Látkové vložky

Tady se možná někdo zalekne: “Proboha, vždyť budu vycpaná jak… A jak bych je na cestách prala?”

Doba od “domácích buničinových vložek” našich babiček pokročila. Na trhu je celá řada různě tlustých látkových vložek. Samozřejmě jsou o něco objemnější než ty “běžné”, ale zase se s nimi nemusíme bát mykóz a dalších zánětů z přemnožených bakterií. Dělají se i černé verze, například tady ta od české značky LadyPad, takže v kalhotkách neprosvítají.

Velkým plusem je, že žádná látkovka neobsahuje plast. Nejčastěji bývá vyrobena z bavlny (i biobavlny), froté či bambusu. Jsou tedy prodyšné a měkké.

Kromě zmiňované české značky LadyPad, je tu ještě značka Alucha. Tento projekt rozjela česká sympatická maminka, co má 3 děti a právě při nich svůj podnikatelský nápad začala realizovat. Všechno si tak testovala sama na sobě v reálné situaci.

Sama jsem Brňačka a právě nedaleko Brna v Ivančicích sídlí další česká značka látkových vložek Anavy. Tato firma byla průkopnicí vzorů a střihů látkovek u nás na trhu. Dodnes se jedná o ruční výrobu právě tady v ČR. Hodně značek se od ní později inspirovalo. A nutno říci, že jejich barevné vložky jsou přinejmenším roztomilé. 🙂

Jako poslední zmíním značku Bamboolik. Ačkoliv firma se zaměřuje na dětské látkové pleny, má pár vložek z biobavlny i pro ženy. Kamarádka Hanka s nimi má dobrou zkušenost a chválí si jejich nastavitelná křidélka a možnost mít denní vložku či intimku dle síly menstruace. Lze je využívat i v šestinedělí po porodu.

 

Jak je to s tím praním vložek na cestách?

Možná se stejně jako já bráníš používat vložky na cestách. Co tam s těmi použitými, když není po ruce pračka? A jak se vůbec perou? Není to až taková věda, jak jsem zjistila:

 • Máš-li možnost, použitou vložku přeper ve studené vodě. Následně ji nech odmočit spolu se žlučovým mýdlem.
 • Optimální praní je tak jednou za 3 dny. Máš-li teda silnější menstruaci, asi jich budeš potřebovat více. (Kamarádka Hanka má 5denní slabší menses a vystačí si s 6 klasickými látkovkami.)
 • Následně vložky vyper na 60 stupňů, nejlépe s plenami, kapesníky, ručníky…

Na cesty doporučuji pořídit tzv. PUL pytlíky. Něco nabízí i zmiňovaná značka Bamboolik. V PUL pytlících lze mít vyprané, ale i použité vložky (samozřejmě vždy právě jeden typ :D). Jsou uzavíratelné a nepropustí vlhkost k vložce.

 

menstruace na cestách

Foto: www.pixabay.com

2) Menstruační kalíšek

Kalíšek už není žádnou novinkou na českém trhu, přesto se jim řada žen ještě vyhýbá. Popravdě, mně až psaní a počítání v tomto článku přimělo k rozhodnutí, že mu dám šanci. A proč ty obavy (mé i dalších žen)?

 • Strach ze zavádění a vyndavání. Chce to speciální grift.
 • Obava z protečení.
 • Co když nepůjde zavést, když jsem nerodila? Anebo naopak nebude držet, protože už jsem rodila?
 • Péče o něj vypadá náročně.

Kalíšek má přitom tolik výhod. Stojí pár korun, vydrží řadu let, nezavadí v batohu (a to ani v tom příručním, se kterým mi nomádky tak rády létáme). Myslím, že za vše mluví těchto několik referencí od holek z naší komunity:

“S kalíškem jsem naprosto spokojená. Mám ten od LadyCup už hrozně dlouhou dobu a vím, že existuje několik velikostí, např. pro ženy po a před porodem. Trvalo mi přijít mu na chuť, špatně se mi zaváděl. Nicméně po tom, co jsem si zvykla a naučila se to, na něj nedám dopustit. Jednak je to šetrné k přírodě a pokud se kalíšek dobře nasadí, nemusím k tomu nosit už ani žádnou vložku. Měním alespoň 2x denně. Cítím se s ním sebejistěji a hlavně opravdu bez zápachu. Stačí vymýt a znovu aplikovat. Na cestách většinou mám s sebou láhev vody, takže kalíšek opláchnu vodou a je to. Používám i přes noc. Absolutně necítím jeho přítomnost.” — Lucie Zelinková —

“Já mám kalíšek od značky Moon Cup. Začátky byly těžší, občas jsem jej měla potíže vytáhnout. Používám ho půl roku a zmírnily se mi i bolesti. Dříve jsem trpěla na migrény a teď někdy ani nevím, že menstruuju. Výhodu vidím na cestování, kdy s sebou nemusím vláčet těžké tampóny/vložky. Nemluvě o tom, že je to nedostatkové zboží v některých zemích. V silnějších dnech k nim třeba přidám látkovou vložku, když mám světlejší oblečení anebo hodně běhání. Takže na cesty bomba.” —Eliška Polická–

Jak vidíš, protečení se není třeba bát. Řada holek ho vylívá v nejsilnějších dnech max 3x až 4x denně, dokonce s ním i spí. Pokud si chceš být fakt jistá, kup si látkové intimky a jisti se i jimi.

Strachy, že na cestách nebudeš mít záchod s vodou na vymytí, nebo sporák na vyvaření kalíšku po skončení menstruace, taky můžeš zahodit. Holky nám k tomu dodaly další tipy:

“Kalíšek používám už rok. Jsem spokojená. Mám takový ten s krabičkou do mikrovlnky, takže na začátku přidám vodu do té krabičky a hodím do mikrovlnku. (Měli ji i v Nepálu ve škole, i v Indii, o Evropě ani nemluvím.) První dva dny mi vydrží max 7 hodin, pak přeteče, ale jinak jsem moc spokojená. Někdy bývá problém, že v kabince není na WC umyvadlo. Musím s kalíškem v ruce běžet do “společné” umývárky, opláchnout a zase zalézt. Anebo to vyřeší vlastní petka s vodou.” —Kristýna Šrédlová–

Jedna z nomádek mě upozornila, že na trhu jsou i kalíšky, které lze sterilizovat ve vodě se speciálními tabletami:

“K čištění kalíšku, a to nejen na cestách, používám speciální sterilizační kelímek společně se sterilizační tabletkou Milton (ta je přímo přizpůsobená na objem kelímku). Za 15 minut je vše hotovo, kalíšek stačí opláchnout a je připraven k použití. Odpadá tak starost o to jak a kde vyvařit, kelímek je navíc skládací. Menstruace na cestách je tak hravě zvládnutelná.” —Nikola Cejnarová–

Extrémní podmínky? Žádný problém.

Dostala jsem i jeden “extrémní tip” od Zuzky Blažkové z MIZUBIZU (a taky úžasné korkové mapy Moje Čecko), pokud bys byla opravdu v polních podmínkách. “Ono se to i bez toho vyvaření nezblázní. Vezeš si ho čistý, takže první menstruace na cestách je ok a během těch 3-4 nemenstruačních týdnů určitě na mikrovlnku nebo sporák narazíš. Když ne, tak ho aspoň poleješ vařící vodou z rychlovarné konvice.”

Některé holky přiznaly, že právě práce na cestách a samotné cestování je přivedlo k tomu, aby začaly používat kalíšek. Inu, když se chceme koupat v tom moři…

“Než jsem vyrazila na půl roku na Jávu do Indonésie, tak jsem si pořídila menstruační kalíšek. Jedna z motivací bylo snížení odpadu a prý jsou v Asii tampony drahé, nebo se vůbec nevedou. Jsem spokojená na 100 %, připadám si, jako bych menstruaci ani neměla. Dokonce mě i přestalo bolet břicho. Na konci cyklu kalíšek vyvařím na 5 minut ve vroucí vodě – na hostelech vařič většinou mají – a když ne, tak se zeptám a lidi mi vždy poradí.” —Peťa Adamcová z https://petrageotravels.blogspot.com

Jak na to děsivé zavádění?

Z toho jsem měla strach třeba já, kór po porodu, kdy je to dole prostě jiné (často sušší a užší). Prý to chce jen cvik a na internetu najdu řadu návodů a videí. Kristýna nám k tomu sepsala pár tipů:

 • Poprvé si nasazování vyzkoušej mimo cyklus. Ale kalíšek si navlhči, ať se dobře zavádí a klouže.
 • Zkus zvednout nohu, tj. na záchodě si dej jednu na mísu a zaváděj v této poloze. Anebo v podřepu.
 • Pokud se bojíš, že ti nepůjde vytáhnout, pořiď si na začátek ten s dlouhou rukojetí. Dá se případně pak odstřihnout, kdyby někde zavadila a čouhala.
 • Správné zavádění nikdy nebolí. Není to jako s tampónem. Kalíšek je stočený mezi prsty a rozvine se až v pochvě a tam drží podtlakem.
 • Zatahej za držák. Pokud se kalíšek nepohne, neproteče ti.

 

Tip Nomádek na cestách: Kalíšky existují různých druhů a velikostí (S, M, L, s krátkou i dlouhou rukojetí, atd.). Hodně informací okolo tématu je na portále Kalíšek.

 

Na cestování je kalíšek asi jasná jednička. Sama si koupím ten, co má v balení taštičku i sterilizační kelímek do mikrovlnky. To je například ten značky Yuuki. Ale značek je celá řada a někdy je potřeba prostě zkoušet, než nějaký sedne. Pořád se ale jedná o investice v řádu několika stovek Kč, to je jak nic proti 60 000 Kč za chemické tampóny.

3) Menstruační houba

Ano, i to už dneska koupíme. Předpokládám, že s houbou na mytí těla už ses někdy setkala. Toto je mořská houba, ale jejím úkolem je zadržet menstruační krev odcházející z těla ven. Existují dvě varianty – žlutá a minerální hnědá. Liší se jen v době proplachu a očišťování od přírodního barviva. Jejich výhoda spočívá v desinfekčních účincích a právě v potřebné savosti. Existují dokonce ženy, které si díky houbě mohou dopřát klasický sex v době menstruace, viď Zuzko? 🙂

“Já frčím kalíšek už mnoho let. Taky používám menstruační houbičku, tu primárně kvůli sexu při menstruaci. A funguje výborně: “vevnitř” je úplně čisto a manžel to cítí jen trochu. Dezinfikuje se s teplém roztoku vody a octa, ideálně s kapkou teatree oleje, to pak hezky voní.” —Zuzka Blažková–

Její cena je obdobná kalíškům, tj. okolo 400 Kč. Navíc ji lze využívat opakovaně. Na rozdíl od kalíšku se houba nevyvařuje! Správná péče spočívá v dezinfekci před a po menstruaci. Stačí tak houbu namočit do solné koupele či třeba roztoku z Tea Tree. Takže houba může být ideální volbou pro outdoorové cestovatelky v polních podmínkách. Mikrovlnka netřeba!

Mezi holkami z naší komunity jsem našla jen pár recenzí, a to smíšeného charakteru:

“Houbu jsem zkusila jednou a nevyhovuje mi to. Asi nemám dost silnou menstruaci, prostě se to zaseklo a nevěděla jsem, jak to dostat ven 😀 To není nic pro mě.” —Kristýna Šrédlová–

“Menstruační houba! Za mě  ANO, pokud se necítíš na kalíšek a tampon používat nechceš! Já jsem si ji oblíbila hlavně v době, kdy mám menstruaci na dovolené (např. u moře) a během toho jí střídám s kalíškem. Houba mi připadá mi pohodlná a praktická, jen je třeba být naladěná sama na sebe, na své vlastní tělo a vnímat, kdy je třeba houbu vyměnit. Namočíš, použiješ, vytáhneš, umyješ, vyždímáš a použiješ znovu. A znovu…”  —Michaela Křížová–

 

menstruace na cestách

Menstruace na cestách nemusí být vždy problémem. Foto: www.pixabay.com

4) Menstruační kalhotky

Neboj, nechci ti nabízet nějaké vycpané kalhotky. Teprve nedávno na trh prorazila česká značka Snuggs od návrhářky Lindy a už budí dost pozornosti. Dámy, která byste nechtěla kalhotky, jež jsou k nerozeznání od těch běžných kalhotek?! Navíc je můžete mít při vašich dnech a hned tak neprotečou. Výrobci uvádí, že absorpční vrstva z nanovláken by měla udržet cca 10 ml menstruační tekutiny. To je ekvivalentní přibližně dvěma až třem tampónům. Jen dodávám, že žena při běžné síle menstruace “ztratí” za celou dobu cca 80 ml.

Já sama s kalhotkami zkušenost nemám, ale mám tu recenzi od jedné z nomádek-maminek – od Zuzky z blogu 3pod30. Tak co, vydrží kalhotky menstruaci, anebo protečou?

Jak se o ně vlastně starat, když nás “chytne” menstruace na cestách? Kolik jich tak použít na jeden cyklus a mít nakoupené? To zase prozradila Anička v další referenci:

Kalhotky Snuggs jsou příjemné, skvěle sedí a fungují mně už skoro rok bez sebemenší nehody. Koupila jsem si troje. Vydrží vždy přes celý den bez špatného pocitu nebo nedej bohové, zápachu. Večer je stačí v ruce “vypláchnout”, nechat uschnout a hodit do špinavého prádla. Peru vždy až po konci MS, protože výrobci tvrdili, že ve špinavém prádle, pokud jsou vypláchnuté a usušené, bez problémů do praní vydrží. A je to pravda. Vždy jsem měla problémy při MS jezdit na motorce (což je pro nomádku cestující na mašině celkem problém), protože vložky nesnesu, z tamponů mě bolelo břicho a kalíšek prostě pro mě není přijatelný. Tohle je konečně věc, o které naprosto nevím. Savá vrstva je pro mě naprosto postačující, i když je fakt, že nejsem případ Niagarských vodopádů. Kalhotkám dávám zkrátka 10/10.” —Anna Zderadičková–

Pokud by kalhotky Snuggs zvládly silnou dlouhou menstruaci, tak pro mě jsou jasnou volbou. Jejich cena je sice vyšší (cca 750 Kč), ale dva kousky na cesty bych si ráda vzala. Od holek vím, že je dobré si je několikrát přeprat před prvním nošením. Prý víc povolí tkaniny na bocích a jsou tak pohodlnější na nošení.

A co volíš na cesty ty? Budeme rády za další zkušenosti od cestovatelek. Je pro tebe menstruace na cestách překážkou? Neboj se s námi podělit dole v komentářích pod článkem.

 

Menstruace na cestách – bude pokračování?

V druhém díle seriálu se podíváme na nepříjemnou bolest, která někdy menstruaci doprovází a může tak dost znepříjemnit cestování. Zmíníme přírodní preparáty, které jsme zkoušely (v naší komunitě), podíváme se na tzv. bylinnou napářku, rituál menarché i volnou menstruaci.

Pokud tě toto či nějaké další téma ze života nomádek na cestách zajímá, zůstaň s námi v kontaktu. Dej o sobě vědět a my ti tu a tam zašleme informačně nabitý newsletter.

Mohlo by se ti líbit

KomenářePodcast

pusť si do ucha náš poslední díl

Nenech si ujít naše tipy